Bodypainting jest to sztuka malowania na ciele farbami, przez niektórych uważana za jedną z najstarszych form sztuki. W przeciwieństwie do tatuaży, malunek jest tymczasowy.
Na początek proponuje trochę teorii i historii za Wikipedią (https://pl.wikipedia.org/wiki/Bodypainting):
Bodypainting (ang. body – ciało, painting – malowanie, czyli malowanie ciała) jest to sztuka malowania na ciele farbami, przez niektórych uważana za jedną z najstarszych form sztuki.
Odrobina historii malowania ciała
Bodypainting był praktykowany już dziesiątki tysięcy lat temu wśród starożytnych plemion na całym świecie. Tradycyjne plemiona używając sztuki malowania ciała chcą ukazać związek pomiędzy historią, duchowością oraz ciałem. Ceremonie są obchodzone we wszystkich kulturach by uczcić narodziny, śmierć,wkroczenie w okres dojrzewania, śluby oraz dojrzewanie. Okrywając ciało symbolami i obrazami zwiększano skuteczność rytuałów ubierając skórę w myśli i emocje. Malowanie na ciele jest procesem przekształcenia i powiększenia duszy.
Aborygeni chronili ciało
Aborygeni używali farby, by chronić ciało przed słońcem. Pogańskie celtyckie plemiona w Szkocji za czasów rzymskiego cesarstwa malowały ciała wykorzystując woad (niebieski barwnik z urzetu barwierskiego). Pigment ów miał chronić przed zimnem, jednak fakt ten nie został udowodniony. W Indiach i na Bliskim Wschodzie jest nadal praktykowany makijaż przy użyciu henny (Mehendi). Rdzenna ludność Ameryki Południowej używa annato, huito, lub mokrego węgla do zdobienia twarzy i ciała. Substancje używane do malowania ciała były ważnym elementem handlowym (ochra, Camwood camwood, cynober i kaolin był przedmiotem obrotu w Azji, Afryce i Europie).
Bodypainting ma także praktyczne cele w uzdrawianiu, ponieważ niektóre naturalne ochry posiadają właściwości antyseptyczne i mogą także chronić nieodziane ciało przed owadami w ciepłych klimatach, henna jest wykorzystywana w leczeniu chorób skóry, przede wszystkim zapobiega grzybicy. Za sprawą swoich ściągających właściwości stosuje się ją przeciwko poceniu się stóp i rąk oraz w leczeniu ich pęknięć, odmrożeń i zrogowaceń. Na bazie henny, oliwy i sproszkowanej siarki przygotowuje się maść, którą następnie smaruje się całe ciało przeciw świerzbowi.
Bodypainting pochodzący ze starożytnych plemion jest korzeniem współczesnego bodypaintingu. To naturalna inspiracja obrazami tradycyjnej sztuki malowania ciała, ale także ważne jest w nim traktowanie starożytnych kultur z szacunkiem i zrozumieniem. Wiele aspektów dekoracji ciała jest uważanych za święte lub osobiste, więc należy traktować je z szacunkiem.
Czasy współczesne
Początek współczesnej sztuki malowania ciała przypada na lata 60, kiedy artyści eksperymentowali z malowaniem ciał, przekształcając żywe postacie w płótna. Modele byli malowani farbą, następnie ich ciała odbijano na płótnie, lub innym podłożu. (Przykładem może być francuski artysta Yves Klein i jego seria obrazów „Anthropometries”). Generacja dzieci kwiatów popierała aspekty tradycyjnych kultur wraz z dekoracją ciała. W latach 70. i na początku lat 80. moda glam rocku przyjęła sztukę malowania twarzy jako nową ekstremalną formę ekspresji. W tych czasach przesłaniem było odkrywanie. Jedną z pierwszych współczesnych artystów bodypaintingu była Veruschka. Malowała siebie samą chcąc zmienić swój wygląd.
W 2006 w Nowym Orleanie została otwarta przez Craig’a Tracy’ego pierwsza galeria poświęcona wyłącznie sztuce body painting.(The Painted Alive Galeria na Royal Street).
Obecnie, poza sztuką, malowanie ciała jest powszechnie stosowane podczas demonstracji (np. PETA ), w reklamie, filmach, fotografii.
Jak wygląda proces malowania ciała?
Przede wszystkim na początek warto zauważyć, że ciekawych filmów polskich dotyczących tematyki Bodypainting praktycznie nie ma. W związku z powyższym warto obejrzeć zagraniczne produkcje. Najbardziej godne uwagi są prace które trudno odróżnić od prawdziwego ubrania:
Ponieważ jednak ruchome obrazki mogą bardziej zobrazować proces powstawania dzieła proponuje zainteresowanym obejrzeć poniższe filmy.
Jak namalować bikini:
Tutaj krok po kroku można zobaczyć jak namalować szorty i top:
Podobnie jak w powyższych filmach możemy zobaczyć jak maluje się bikini:
Na koniec sesja dla magazynu Sports Illustrated Swimsuit – Hannah Ferguson’s Body Paint Leaves Nothing To The Imagination
Przykłady prac
Ponieważ przykładów prac można znaleźć w internecie mnóstwo, postanowiłem pokazać kilka moim zdaniem najciekawszych.
Bodypainting obecnie
Jeżeli ktoś w zaciszu domowym chce pobawić się w malowanie ciała partnerki/partnera spokojnie można kupić i zestawy farb pod różna postacią, kredek, itp. Z pewnością warto poćwiczyć rysunek i malowanie najpierw na kartce papieru. Malowanie można zamienić w fajną zabawę. Do prac wykonywanych w domowym zaciszu wystarczą farby do malowania na skórze i nie koniecznie talent potwierdzony dyplomem z malarstwa.
W przeciwieństwie do tego dla celów profesjonalnych – reklama, sesja zdjęciowa itp. – można skorzystać z usług profesjonalistów. Wydaje się jednak po przejrzeniu kilkunastu stron które miałem okazję zobaczyć, że owszem są specjaliści którzy mogliby to pięknie wykonać, jednak tylko na kilku stronach znalazłem zdjęcia prac które byłyby godne polecenia.
Brakuje też materiałów typu backstage, a jeżeli są to stare (około 10 lat) i fatalnej jakości. Myślałem pisząc ten artykuł żeby polecić godne uwagi szkoły uczące tego typu prac. Z powodu tego co prezentują takie szkoły w Polsce zrezygnowałem z tego pomysłu. To co prezentują szkoły które chwalą się że można u nich uczyć się bodypainting dalekie jest od tych prac jakie zaprezentowałem powyżej. W związku z tym z litości nie pokażę tego co proponują.
Przede wszystkim pomalowanie ciała w tak piękne wzory to mnóstwo pracy i prób, oraz bez wątpienia talent. W związku z powyższym takie malowanie ciała nie może być tanie. Z powodu tego decydując się na taki efekt trzeba zarezerwować czas i kilkaset do nawet ponad tysiąca złotych na wykonanie takiego dzieła. A zatem jest to dość kosztowne. Z drugiej strony efekt bywa fantastyczny.