Open Bra czyli biustonosz typu Open to efektowna ozdoba w formie otwartego biustonosza. Często noszony zarówno w formie bielizny jak i dodatkowy element odzieżowej stylizacji. Czy można go traktować jako gadżet erotyczny? A może pomoc dla większych biustów?
Czy elegancki biustonosz, jednocześnie może być wyzywający i nieprzyzwoicie seksowny? Oczywiście! Biustonosz typu „open bra”, czyli z otwartą częścią biustonosza wzmocniony fiszbinami uwydatnia piersi i podkreśla kobiecy dekolt.
Historia biustonoszy była następująca:
Pierwsze biustonosze powstały w starożytnej Grecji. Z uwagi na odczuwaną przez kobiety bolesność piersi podczas uprawiania sportu, w greckich państwach-miastach, w których kobietom wolno było uprawiać sport, np. w Sparcie, opracowano podtrzymujące piersi opaski zwane apodesmos (noszone pod ubraniem), strophion (noszone na ubraniu) oraz ich węższe odpowiedniki, będące tylko wąskimi wstążkami wiązanymi wokół piersi anamakhalistekr i mastodeton.
W Europie biustonosze były znane już przynajmniej w XV wieku, w 2008 w czasie badań w zamku Lengberg w Tyrolu odkryto cztery lniane biustonosze. Dwa z nich miały wygląd zbliżony do obecnych staników.
W 1889 Francuzka Herminie Cadolle opracowała biustonosz, dwuczęściową bieliznę, nazwaną przez nią le bien-être. Niższa część była gorsetem, a wyższa podtrzymywała piersi za pomocą pasków naramiennych. Już w 1905 górna część była sprzedawana osobno jako soutien-gorge („podtrzymywacz piersi”). Założona przez Herminie firma Cadolle istnieje do tej pory.
Pierwszy współczesny odpowiednik biustonosza został opatentowany w 1910 przez Mary Phelps Jacob.
Rewolucyjną konstrukcją był biustonosz zaprojektowany w 1943 przez Howarda Hughesa specjalnie dla Jane Russell do filmu „The Outlaw”. Specjalnie wzmocnione miseczki podnosiły i rozdzielały piersi, a sam biustonosz stał się wzorem dla wielu współczesnych modeli.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Biustonosz
Podstawowe rodzaje biustonoszy
Push up
Z angielskiego „podnosić”, „popychać do góry”, specjalnie wyprofilowany biustonosz podnoszący piersi, które wydają się większe. Może być z ukrytymi kieszonkami w dolnej części miseczki, wypełnionymi miękkim wkładem z materiału lub silikonu. Mimo tego, że mogą deformować piersi, są najczęstszym wyborem kobiet z małym biustem.
Półusztywniany (semi-padded, semi-soft)
Dolna część biustonosza jest usztywniona delikatna pianka, natomiast górna to najczęściej siateczka lub koronka. Temu krojowi często towarzyszy poziomy szew miski. Krój praktycznie niespotykany poza krajami Europy Wschodniej.
Usztywniany (padded)
Cała miseczka jest usztywniona delikatną pianką gorseciarską.
Miękki (soft)
Miseczki skrojone są z materiału, który swobodnie dopasowuje się do biustu. Najczęściej na fiszbinach (underwire)
Bezszwowy (termicznie formowany, t-shirt bra, kopa, moulded)
Miseczki stanowią całość bez widocznych szwów – są wykonane albo z miękkiej i cienkiej, wyprofilowanej gąbki pokrytej tkaniną, albo z elastycznej, uformowanej w anatomiczny kształt specjalnej tkaniny. Biustonosz taki zazwyczaj zakładany jest pod obcisłe ubrania lub koszulki typu T-shirt.
Longline (półgorset)
Stanik z wydłużoną dolną częścią obwodu, który modeluje sylwetkę pod biustem i zapewnia gładkie plecy. Polecany kobietom z dużym biustem, ponieważ rozkłada jego ciężar na większej powierzchni pleców.
Kroje miseczki
Krój miseczki – fasony staników
Biustonosze można także kategoryzować według kroju miseczki. Mamy wtedy do czynienia z różnymi fasonami staników.
Balkonetka
Miska skrojona jest z trzech części. Podnosi i zaokrągla piersi, jednocześnie nadając im naturalny kształt. Dobrze nadaje się do bluzek z okrągłym/kwadratowym dekoltem. Jest to zazwyczaj krój bardzo podobny do half-cupa, i różni się głównie tym, że krawędź miseczki jest skrojona bardziej po skosie, a nie idealnie prostospadle do kręgosłupa.
Plunge
Stanik z niskim mostkiem, zbliżający piersi do siebie. Ma to na celu uzyskanie „dolinki”. Charakteryzuje go też ukośny szew miseczek, które są zazwyczaj bardzo płytkie. Noszony do głębokich dekoltów.
Half-cup
Z ang. „pół miseczki”. Ten krój sięga do połowy piersi, jednocześnie nadając im kształt efektownych półkul. Ten efekt uzyskany zostaje dzięki pionowym szwom, zazwyczaj w liczbie 2 lub 3.
Full-cup
Z ang. „pełna miseczka”. Dość mocno zabudowany, z wysokim mostkiem i poziomym szwem. Zazwyczaj miękki, na fiszbinach.
Strapless (bardotka)
Z ang. „bez ramiączek” (bezramiączkowiec). Specjalna konstrukcja umożliwia dobre podtrzymanie po odpięciu ramiączek. Zazwyczaj brzeg wykończony jest silikonowym paskiem uniemożliwiającym przesuwanie się. Powszechna jest także nazwa bardotka – pochodzi od nazwiska Brigitte Bardot, której charakterystyczny dekolt był paradoksalnie efektem noszenia biustonosza z ramiączkami.
Bandeau
Swoista opaska na biust. Efekt uzyskany dzięki mostkowi dorównującemu wysokością miseczkom. Jeden z najstarszych krojów biustonoszy, pochodzący jeszcze ze starożytnej Grecji. Istnieją biustonosze bandeau z fiszbinami miseczkami, które pokryte warstwą tkaniny zewnętrznej są niewidoczne.
Sportowy
Miękki, zazwyczaj bez fiszbin i gąbek, podobny do topu, chociaż istnieją także wersje z fiszbinami. Mocno trzyma piersi przy ciele poprzez niewielkie ściśnięcie i spłaszczenie. Idealny do uprawiania sportu.
Biustonosz do karmienia (karmnik, nursing bra, maternity bra)
Specjalna konstrukcja tego biustonosza (odpowiednio odpinane miseczki) umożliwiają karmienie piersią bez konieczności zdejmowania stanika.
Cupless bra (półbiustonosz) – Open Bra
Biustonosz odsłaniający znaczną część piersi (również brodawki), będący elementem bielizny erotycznej. Ze względu na konstrukcje nie zapewnia w codziennym użytkowaniu wystarczającego podtrzymania i kształtowania.
Braletka (Bralette)
od angielskiego bralette, czyli bezfiszbinowy mały top zbudowany najczęściej z trójkątów. Bardziej niż top sportowy przypomina prawdziwy biustonosz i nadaje się doskonale dla bardzo drobnych biustów.
Warto podkreślić, że biustonosze mogą się charakteryzować przynależnością do kilku różnych kategorii – stanik może być miękkim półgorsetem plunge, albo usztywnianą balkonetką push-up.
Źródło: Typy i rodzaje biustonoszy – Wikipedia
Cupless bra (półbiustonosz) – Open Bra
Przede wszystkim biustonosze typu Open, są bardzo seksowne. Wynika to z faktu, że w wyjątkowy sposób eksponują biust. W niektórych modelach wydaje się, ze ciało jest okryte, a tylko biust jest wyeksponowany. Przykładem może być chociażby ten biustonosz:
Najbardziej godne uwagi jest to, że „nosicielka” jest zapięta pod szyję. Wiec wydawałoby się, że jest wszystko ok. Jednak biust jest w pełni wyeksponowany.
Kolejny przykład:
Powyższy przykład to grube paski. Tak bardzo modne w ostatnim czasie. Biustonosz otwarty w dolnej części jednak górna przykryta misterna koronką.
Romantyczny Open?
Bardziej romantyczna wersja Open na zdjęciu poniżej. Warto zwrócić uwagę, że „balkonik” ładnie podniesie większy biust i odpowiednio go wyeksponuje. Co najważniejsze koronki sprawiają, że biustonosz jest uroczy i bardzo kobiecy.
Czy taki biustonosz jest dla każdego?
Osobiście uważam, że nie koniecznie. Dlaczego? Wydaje się, że dobrze mogą wyglądać w nim biusty duże i średnie. Niestety nie koniecznie biusty małe typu A i/lub prawie A. W poniższym przykładzie u góry mamy biustonosz do mniejszego biustu – przede wszystkim bez efektu zwiększonej grawitacji, poniżej zaś biustonosz podtrzymujący.
W przykładzie drugim – podobnie jak powyżej – na górze mamy biustonosz doskonały dla mniejszych i bardziej „stojących” biustów, poniżej stanik z funkcją push-up:
Przede wszystkim powinno się unikać sytuacji ze zdjęcia poniżej. W tym wypadku zastosowane dodatkowo duże nasutniki powodują groteskowy wygląd całości. Cała lekkość i powab biustu została zasłonięta przez szerokie taśmy, nie potrzebny balkonik dodatkowo popsuł efekt.
Czy można jednak inaczej?
Ciekawy efekt jest na poniższym zdjęciu:
Niemalże otwarty biustonosz przykrywający jedynie sutki motylkami. Na dole rajski ogród pośród kwiatów.
Dla twardych babek skórzana wersja
Twarde babki i miłośniczki ostrzejszych zabaw docenią wersję skórzaną. Ładnie eksponującą biust utrzymującą go w ryzach, a zarazem szalenie seksowną.
Ta wersja na pewno znajdzie sporo zwolenniczek wśród lubiących zabawy BDSM itp. mocne wrażenia.
Na koniec warto wspomnieć że tego typu biustonosz może być ratunkiem dla zwisających z różnych powodów biustów. Odpowiednie podniesienie od dołu i ładne utrzymanie, bez efesku „trzepotania” na pewno jest warte takiej inwestycji.
Podsumowując na koniec tego typu odmiana powinna znaleźć się w garderobie osoby która nie wstydzi się swojego ciała. Chce się podobać, zrobić wrażenie na swoim facecie.