Walentynki dla kobiet to taki drugi 8 marca

wpis w: Moje przemyślenia | 0

Walentynki dla kobiet to taki drugi 8 marca dzień kobiet – z takim stwierdzeniem spotkałem się w ostatnich dniach. Czy to prawda? Czyż nie miało to być wspólne święto dwojga w sobie zakochanych ludzi?

Walentynki

Zacznijmy od znanej chyba wszystkim definicji – słownik PWN:

walentynki «święto zakochanych, obchodzone 14 lutego, w dniu św. Walentego»

Źródło: https://sjp.pwn.pl/slowniki/walentynki.html

Oraz definicja z Wikipedii:

Walentynki (ang. Valentine’s Day) – coroczne święto zakochanych przypadające 14 lutego. Nazwa pochodzi od św. Walentego, którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest również tego dnia.

Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne (często pisane wierszem). Na Zachodzie, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, czczono św. Walentego jako patrona zakochanych. Dzień 14 lutego stał się więc okazją do obdarowywania się drobnymi upominkami.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Walentynki

To co najważniejsze w obydwu definicjach wypada teraz podkreślić – walentynki to święto zakochanych. Zakochanych w rozumieniu dwojga ludzi w sobie wzajemnie zakochanych. Nie zakochanych tylko w sobie. A także nie zakochanych tylko w prezentach.

Dlaczego więc faceci nie lubią tego święta?

Zakochani nie tylko w walentynki
Zakochani nie tylko w walentynki

Kupalnocka, czyli walentynki po słowiańsku

Jestem Polakiem i jako taki nie obchodzę zagranicznych świąt. Tak czasami Panowie próbują się wykręcić od święta Walentynek. OK nie ma problemu – w takim razie jako Polak z dziada i pradziada na pewno świętujesz obrzędy związane z naszą kultura i tradycją.

Walentynki dla kobiet to
Walentynki dla kobiet to

Nie zapominasz w takim razie o święcie Kupały – takich właśnie polskich walentynkach. Tylko jako tradycjonalista … chyba nie będziesz kąpać się pierwszy raz od trzech miesięcy … 😉 – chyba nie wszystkie tradycje warto podtrzymywać …

Walentynki po słowiańsku

“Dzień Kupały najdłuższy w roku, noc Kupały najkrótsza, były jednym ciągiem wesela, śpiewu, skoków i obrzędów” – pisał Józef Ignacy Kraszewski w “Starej baśni”. Jednak dla Słowian jedna noc świętowania to zdecydowanie za mało. Uroczystości rozpoczynały się w wigilię przesilenia letniego (20 czerwca) i trwały cztery doby. Było to przede wszystkim święto ognia i wody. Na wzgórzach wzniecano ognie krzesane dwoma kawałkami drewna, co miało wzmocnić uczestników obrzędów, a polom i zwierzętom zapewnić płodność. Wokół ognisk tańczono i śpiewano, skoki przez ogień oczyszczały i chroniły przed złą energią.

Wierzono, że również drugi z żywiołów ma w tym czasie uzdrawiające właściwości. Oficjalnie kończyła się trzymiesięczna wstrzemięźliwość od kąpieli (zakaz dotyczył zanurzenia ciała w rzekach, jeziorach i strumykach za dnia), a rytualne obmycie wodą w Noc Kupały przeganiało choroby i uroki. Dziewczęta plotły wianki z kwiatów i ziół, następnie puszczały je z nurtem rzeki. Jeśli wyłowione przez chłopców trafiły do swojej właścicielki, młodzież kojarzyła się w pary. W tę noc pozwalano sobie na więcej niż to zwykle wypadało, co często prowadziło do inicjacji seksualnej – dlatego mówi się o słowiańskich walentynkach.

Wedle legendy tylko w kupałową noc zakwitał kwiat paproci. Szczęśliwy znalazca był odtąd bogaty, a w razie niebezpieczeństwa mógł stać się niewidzialny. Wróżono także z kwiatów rumianku czy dzikiego bzu, a nawet szczypiorku (panny oznaczały łodygi kolorową nitką i nadawały im imiona swoich ukochanych – szczypiorek, który najbardziej urósł do rana dowodził najgorętszego uczucia).

Święto to było tak mocno zakorzenione w tradycji Słowian, że władze kościelne włączyły pogański zwyczaj do kalendarza chrześcijańskiego – Noc Kupały jest dzisiaj znana jako noc świętojańska (uroczystości odbywają się w dniu św. Jana 24 czerwca).

Źródło: https://culture.pl/pl/artykul/niezapomniane-obrzedy-i-zwyczaje-slowianskie

Walentynki dla kobiet to  - obrączki
Walentynki dla kobiet to – obrączki

Walentynki dla kobiet to …

Mężczyźni ostatnio skarżą się, że walentynki dla kobiet to taki drugi dzień kobiet. Dlaczego tak jest? Czy tylko dlatego że to facet ma kupić kwiaty, bilety do kina, zarezerwować miejsce w drogiej restauracji. Czy nagrodą jest dla niego tylko towarzystwo kobiety?

Ja wiem, że w tym wypadku to tylko można różnie traktować. Chyba najlepiej jednak jak Wam panowie wyjaśni to pisarz Piotr C. na przykładzie wyjścia do klubu kobiety i faceta:

Podryw z perspektywy faceta

Z Twojej perspektywy [Faceta] wygląda to tak: ty pełen dobrej woli idziesz do klubu, bierzesz piwo, pilnujesz ściany, żeby nie uciekła i czekasz, aż zbierzesz w sobie dostatecznie dużo odwagi, aby podejść do jakiejś kobiety. No i w końcu po trzecim, albo czwartym, no ewentualnie piątym piwie (ach, te kocie ruchy), widzisz małolatę, o dużych ustach, w okularach i w mini, ale ładną – a że jest ciemno, to nawet bardzo ładną – i mówisz coś tam, coś tam, coś tam:

“Jeśli Twoja lewa noga to Boże Narodzenie, a prawa to Wielkanoc, wpadnę pomiędzy świętami.”

“Gdybyś była ziemniakiem. Byłabyś dobrym ziemniakiem”.

“Twój stary musi być marynarzem. Świetnie stawiasz maszty”.
[..] A później się dziwisz, że znowu nie wyszło.

Wstawaj szkoda dnia
Wstawaj szkoda dnia

Podryw z perspektywy kobiety

Kiedy kobieta idzie do klubu, musi się więc przygotować. Musi się wykąpać. I to nie jest taka kąpiel jak u mężczyzny, że niby namydlisz, spłuczesz i spierdalasz. Są świeczki. Jest wino. Jest telefon do przyjaciółki. Maseczka na twarz. Jak pali, to zapali. Jak czyta, to poczyta. Jak musi ogolić nogi, to ogoli. Suszenie włosów Jak ma proste to skręci. Jak kręcone to rozprostuje. Podkład, eyeliner, mascara. Podkreślenie brwi. Bronzer na policzki. Bielizna. Inna bielizna. Sukienka. Inna sukienka. Inna bielizna, bo bielizna nie pasuje do sukienki.

Taksówka. Błyszczyk.

No i te dwie godziny później, ona stoi w tym klubie, krąży między parkietem, barem i toaletą, udając, że na nikogo nie czeka, a w rzeczywistości czeka na kogoś, kto zbilansuje jej te wszystkie starania, da odrobinę nadziei, albo emocji, a jeśli nie nadziei i emocji, to chociaż zabawy. A tu podchodzisz ty i, kurwa, masz niewiele do powiedzenia. Ona spogląda wtedy na takiego gościa i się zastanawia, czy to jest to, na co szykowała się cały wieczór.

Źródło: https://pokolenieikea.com/2017/02/09/dlaczego-nie-radzisz-sobie-z-randkami-tylko-dla-mezczyzn-kobiety-sie-wynudza/
Kup wódkę. Pogadamy o uczuciach
Kup wódkę. Pogadamy o uczuciach

Podsumowując – drogie Panie nie dajcie swojemu facetowi odczuć, że walentynki to taki kolejny dzień kobiet. Postarajcie się by miłość była wzajemna. A zatem świętujcie razem. To przecież Wasze WSPÓLNE święto. Święto Waszego związku.

W Indiach Dzień Dziecka obchodzi się 14 listopada, dokładnie 9 miesięcy od walentynek 14 lutego. Ciekawe dlaczego? 😉

Zakochani nie tylko w walentynki
Zakochani nie tylko w walentynki

Po co nam walentynki?

Wiem, że jest sporo przeciwników tego święta i to zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn. Myślę, że jest to dlatego że święto to w ostatnich latach zostało mocno skomercjalizowane. Te tony serduszek, miśków i różnych innych rzeczy w czerwonym kolorze także nie wpływają na mnie zachęcająco. Jednak pośród tego wszystkiego jest coś co uważam za bardzo istotne.

To miłość.

Każde święto które jest świętowaniem miłości uważam, że jest dobre.

W komercjalizowanym świecie często o niej zapominamy. Jednak to ona jest najważniejsza. Zakochanie jest chyba jednym z najwspanialszym uczuć jakich doznaje człowiek.

Z jakimi chorobami możesz pomylić miłość
Z jakimi chorobami możesz pomylić miłość

Co roku mamy przygotowana ofertę na walentynki. W tym roku nie wymyślaliśmy niczego nowego. Na ostatnią chwilę zawsze mamy w pogotowiu Vouchery. Jeżeli chcesz świętować święto zakochanych w inny dzień nie ma problemu zawsze możemy zorganizować takie walentynki chociażby w Hotelu Królewskim:

Oferta na Walentynki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *