Podwiązka

Podwiązka – symbol, afrodyzjak czy rekwizyt

Kiedyś podwiązka była tylko użytecznym elementem stroju. Dziś jest rekwizytem, afrodyzjakiem, czy też rekwizytem pobudzającym męską wyobraźnię.

Podwiązki to ta część współczesnej garderoby kobiecej która jest zaliczana jako element bielizny intymnej. Jak jest jednak definicja podwiązki? Za Wikipedią:

Podwiązka – część bielizny w postaci opaski lub zapinanej tasiemki mocowanej wokół uda lub pod kolanem, służąca do podtrzymania pończochy, dawniej element stroju zarówno damskiego, jak i męskiego, obecnie noszona niemal wyłącznie przez kobiety. Podwiązki mogą być wykonywane z różnych materiałów, np. ze skóry, grubszej tkaniny, wstążki, choć obecnie najczęściej jest to elastyczna taśma. Dekorowane są często np. koronką, haftem, aplikacją czy ozdobnymi sprzączkami. Wynalazek tworzyw elastycznych i ich zastosowanie w produkcji pończoch i rajstop sprawiły, że podwiązki utraciły w znacznej mierze swe znaczenie funkcjonalne i obecnie noszone są głównie ze względów związanych z modą, estetyką czy seksapilem.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Podwi%C4%85zka
Podwiązka - symbol, afrodyzjak czy rekwizyt
Podwiązka – symbol, afrodyzjak czy rekwizyt

Podwiązka jako odznaczenie?

23 kwietnia 1348 roku król Anglii Edward III ustanowił Order Podwiązki. Pełna nazwa angielska – The Most Noble Order of the Garter. Jest to najważniejszy order istniejący w Anglii. W hierarchii starszeństwa orderów świata zajmuje drugie miejsce po papieskim Orderze Chrystusa.

Order podwiązki - The Most Noble Order of the Garter
Order podwiązki – The Most Noble Order of the Garter

Jedna z legend o powstaniu Orderu Podwiązki głosi, że w czasie balu dworskiego, na którym Edward III był obecny, jedna z dam zgubiła ku uciesze zebranych podwiązkę. Król pochylił się, podniósł podwiązkę i zawiązał ją na własnej nodze z uwagą „Hańba temu, kto źle o tym myśli, do dziś dnia dewiza orderu” – „zrobię z niej najbardziej zaszczytną podwiązkę jaka kiedykolwiek istniała” i ustanowił order Podwiązki.

Książę William został w 2008 roku kawalerem Orderu Podwiązki – najstarszego orderu rycerskiego kraju, jednego z nielicznych odznaczeń, o którego przyznaniu decyduje sama królowa.

Podwiązka – symbol namiętności

Współczesne kobiety podwiązki traktują raczej jak symbol, afrodyzjak czy erotyczny rekwizyt niż jako praktyczną część własnej garderoby. Tym bardziej, iż od czasu, kiedy w latach 70-tych XX wieku wymyślono jakże wygodne rajstopy, a kilkanaście lat później seksowne i równie praktyczne pończochy samonośne, podwiązki można było śmiało odłożyć do lamusa.

Pięknie marszczone i udekorowane podwiązki zaczęły wodzić mężczyzn na pokuszenie, niby to przypadkiem ukazując się spod falban i wielu warstw damskich fatałaszków. Sięgnięcie po kobiecą podwiązkę stało się dla mężczyzn wyzwaniem na miarę zdobycia kwiatu kobiecego dziewictwa.

Nie straciły one jednak całkiem uroku. Tracąc swoje praktyczne zastosowanie, pozostawiły bowiem swój symboliczny, jakże kuszący i wiele obiecujący czar… Kobiece udo odziane w delikatną koronkową podwiązkę do dziś jest dla mężczyzny symbolem i obietnicą namiętności. Podwiązki doczekały się nawet swego rodzaju legendarnej wprost wymowy i nabrały niezwykłej „mocy”.

Podwiązka ślubna
Podwiązka ślubna

Czerwona na studniówkę

Jednym z najbardziej znanych przesądów studniówkowych polega na założeniu czerwonej bielizny. Zgodnie z tradycją czerwona bielizna powinna przynieść powodzenie na maturze. Tą samą bieliznę należy założyć również w dniu egzaminu maturalnego. Bardzo ważnym elementem kobiecej, studniówkowej garderoby jest czerwona podwiązka założona na lewą nogę. Podobnie jak czerwona bielizna, także czerwona podwiązka powinna przynieść szczęście.

Bardzo ważnym elementem kobiecej, studniówkowej garderoby jest czerwona podwiązka
Bardzo ważnym elementem kobiecej, studniówkowej garderoby jest czerwona podwiązka

Na ważne wydarzenia z życia kobiety … podwiązka

W kluczowych dla kobiety momentach jej życia są bowiem traktowane jako dobra wróżba. Młode dziewczęta podczas studniówek powinny założyć pod swoją balową kreację czerwoną podwiązkę, która to ma przynieść przyszłej maturzystce powodzenie na czekającym ją egzaminie dojrzałości.

Równie magiczne właściwości ma podwiązka dla Panny Młodej. Powinna ona założyć na siebie w dniu ślubu błękitną podwiązkę i nie zdejmować jej aż do nocy poślubnej. Ten kuszący talizman ukryty pod suknią ślubną ma wróżyć Młodej Parze szczęście, zgodę i namiętność w rozpoczynającym się właśnie małżeństwie.

Na ważne wydarzenia z życia kobiety ... podwiązka
Na ważne wydarzenia z życia kobiety … podwiązka

Wierzyć czy nie, ale spróbować warto. Podwiązka opinająca kobiece udo to dla mężczyzny widok wart grzechu. Z jednej strony ma w sobie coś niewinnego i delikatnego, z drugiej zaś obiecuje słodkie przyjemności. Niezależnie zatem od tego, jak bardzo niepraktyczne są dzisiaj kobiece podwiązki, warto je raz na jakiś czas wyjąć z szuflady, by przekonać się, czy ich magiczna moc wciąż działa i czy tym razem również podgrzeje temperaturę w sypialni…

Jak zdjąć podwiązkę?
Jak zdjąć podwiązkę?

Źródło artykułu: https://kobieta.wp.pl/podwiazka-symbol-namietnosci-5981690561537153a

Źródło – order powiązki: https://historykon.pl/kalendarium-historyczne/23-kwietnia-1348-roku-krol-anglii-edward-iii-ustanowil-order-podwiazki/