Kolorowanie zdjęć – ciekawy efekt?

Kolorowanie zdjęć to jeden z ciekawszych efektów fonograficznych – umiejętnie zastosowany wzbudza zachwyt. Ten efekt stosuje dość często przygotowując zdjęci dla klientów, w miarę możliwości każdy klient dostaje chociaż jedno zdjęcie z zastosowaniem tego efektu.

Kolorowanie zdjęć – strona techniczna

Od strony technicznej wygląda to tak, że aby zdjęcie było bardziej naturalne efekt stosowany jest na zasadzie wydobycia oryginalnego koloru np.: bielizny, innej części garderoby. Oryginalne zdjęcie kolorowe zmieniane jest na czarno – białe, a następnie po nałożeniu warstwy czarno – białej na kolorową wydobywa się kolor z dolnej warstwy. Efekt w wersji subtelnej wygląda tak:

Kolorowanie zdjęć
Kolorowanie zdjęć

Zastosowanie efektu kolorowania

Zastosowanie tego efektu może być różnorakie. Dodanie koloru do czarno białego zdjęcia powoduje uwypuklenie pokolorowanego szczegółu. Przykładem może być takie zdjęcie które jest często stosowane w fotografii reklamowej:

Zdjęcie dla chłopaka

Efekt stosowany jest nie tylko w fotografii studyjnej. Stosuje się go też w innych przypadkach:

Kolorowanie zdjęć - uwypuklenie koloru niebieskiego
Kolorowanie zdjęć – uwypuklenie koloru niebieskiego

Ciekawym pomysłem jest kolorowanie np. kieliszków z winem:

W sukni wieczorowej na schodach.

Kolory

Najbardziej rzucającym się w oczy kolorem jest kolor czerwony. najgorętsza ze wszystkich barw, to kolor życia, emocji i skrajnych uczuć. Uznawany za kolor ponad kolorem, ma on wiele znaczeń, często w zależności od kultury, – sprzecznych.

Uznawany za kolor miłości, w dowód głębokiego i gorącego uczucia kupujemy czerwone róże, a symbolem walentynek są czerwone serca.  Ten kolor kojarzony jest z pasją, domeną czerwieni jest życie, piękno i witalność.

W „Journal of Personality and Social Psychology” opublikowano ciekawe badania wykazujące męskie preferencje wobec koloru czerwonego. To, co było dla wielu kobiet tajemnicą, uzyskało teraz naukowe, psychologiczne potwierdzenie najłatwiej poderwać mężczyznę, – kobiecie ubranej w czerwień! To ona ma większe szanse na randkę w cudownej oprawie, w eleganckiej restauracji, a mężczyźni są skłonni wydać więcej. Nie do końca wiadomo, dlaczego tak się dzieje, być może jest to energia kojarzona z seksualnością, a może też odzywają się dawne wzorce, kiedy to mężczyzna zdobywał i polował, a czerwone mięso było podstawą pożywienia ludzi pierwotnych.

Lady in RED
Lady in RED

Kolor niebieski  – najzimniejszy kolor, bardzo ceniony za swoje właściwości, pozytywnie oddziałujący na ludzi w wielu aspektach. Jest w wielu kwestiach jest przeciwieństwem koloru czerwonego. Niebieski jest kolorem bardzo spokojnym, działającym relaksująco i pobudzającym kreatywność. No a jako, że spokój budzi nasze zaufanie, to kolor niebieski jest tym kolorem, któremu warto zaufać.

W niebieskiej satynie
W niebieskiej satynie

Efekty związane z pomieszaniem barw na zdjęciach czarno – białych i kolorowych maga być bardzo ciekawe, -powodują zupełnie inny odbiór zdjęcia, uwypuklają poszczególne elementy pracy – a już na pewno nie pozwalają przejść obojętnie wobec takiej pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Call Now ButtonScroll Up